Mikołajki to święto, które od wielu już lat wpisane jest w polską rzeczywistość. Ostatnio kojarzone jest głównie z postacią pogodnego staruszka w okularach i czerwonym stroju, z długą białą brodą, zwanego Świętym Mikołajem oraz z ofiarowywaniem drobnych prezentów niespodzianek. Święto to obchodzone jest w wielu szkołach. W niektórych przybiera formę wspólnej zabawy, w innych ogranicza się do losowania, dla której osoby z klasy należy przygotować prezent.
Uczniowie klasy V wraz z wychowawcą również losowali, komu z klasy przygotują prezent.
Tego dnia wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na Św. Mikołaja. W końcu dotarł do nas.!!!!
Mikołaj okazał się bardzo hojny i obdarował nas wszystkich prezentami. Ileż radości było, kiedy odkrywaliśmy jakie prezenty zawierają nasze torby.
Mikołajki są obchodzone 6 grudnia, czyli w imieniny Mikołaja. Pojawienie się tej tradycji związane jest z postacią biskupa Mikołaja z Myry (Azja Mniejsza, tereny obecnej Turcji), który żył podobno w latach 270–345 (lub do 352). Zgodnie z tradycją miał on być człowiekiem zamożnym – zarówno z uwagi na pełnione stanowisko, jak i dlatego że rodzice pozostawili mu duży majątek w spadku – który bezinteresownie dzielił się z potrzebującymi tym, co miał. Jedna z legend głosi, że biskup Mikołaj usłyszał kiedyś o trudnym losie trzech sióstr z biednej rodziny – dziewczęta miały pójść zarabiać na ulicę, gdyż nie miały posagu i ubogi ojciec nie mógł ich wydać za mąż. Dowiedziawszy się o tym, biskup podrzucił im w nocy przez komin trzy sakiewki ze złotem i w taki sposób uchronił panny przed zejściem na złą drogę. Zapewne stąd wzięła się tradycja podrzucania prezentów w nocy do buta lub skarpety, które –stawiało się lub zawieszało właśnie w pobliżu kominka.