"Razem z książką" ? Projekt czytelniczy
Książka jest wielkim przyjacielem człowieka. Rozwija wyobraźnię, pobudza naszą ciekawość, można się z niej wiele nauczyć, zbogaca nasze słownictwo. Czytając utrwalamy jednocześnie zasady pisowni, zapamiętując trudniejsze wyrazy. Mając te wszystkie argumenty na względzie nauczyciel języka angielskiego pani Justyna Rojek i nauczyciel języka polskiego Anna Dziwińska opracowały projekt czytelniczy „ Razem z książką”, który był realizowany wśród uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach na różnych przedmiotach.
Podejmowane w ramach projektu zadania miały przekonać uczniów, że warto poświęcić trochę czasu książce, bo nic tak nie rozwija jak czytanie. Uczniowie rozpoczęli swoje spotkanie z czytaniem od sondażu przeprowadzonego przez samorząd uczniowski na temat „Najpopularniejsze i najchętniej czytane książki”, której efektem był film przedstawiający wypowiedzi uczniów o godnych polecenia pozycjach.
Kolejnym zaplanowanym działaniem był konkurs międzyklasowy na gazetkę ścienną poświęconą książce. W klasach pojawiły się hasła propagujące czytelnictwo i historię książki. Chętni uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne o historii książki. Komisja składająca się z przedstawicieli uczniów i nauczycieli oceniła prace.
Na plastyce uczniowie projektowali okładki książek wartych polecenia na ferie zimowe. Znalazły się tam propozycje fantastyczne, obyczajowe, biografie piłkarzy, dalsze części lektur przerabianych na lekcjach języka polskiego, co sugeruje, że uczniom spodobały się książki i sięgnęli po kolejne części.
Jednym z bardziej atrakcyjnych działań dla uczniów okazał się wyjazd do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach .Tego dnia uczniowie zapoznali się z biblioteką oraz obejrzeli pokaz multimedialny o historii książki. Ponadto gościem specjalnym spotkania był pan Tomasz Matuszewski, lokalny poeta, autor tomików „ Wiersze refleksyjne” „ Wiersze na orkiestrę” . Bardzo ciekawie opowiadał o własnej pracy twórczej, inspiracjach lingwistycznych i muzycznych.
Ponadto uczniowie klasy VI z nauczycielem biblioteki panią Danutą Rohuń przygotowali montaż słowno- muzyczny „ W krainie książek” prezentując historię i zalety czytania.
Wszystkie działania uczniów były na bieżąco nagradzane punktami. Podczas apelu podsumowującego realizatorki projektu ogłosiły nazwiska uczniów najbardziej zaangażowanych w działania. W nagrodę zwycięzcom ufundowano wycieczkę do kina w Olsztynie na adaptację filmową „Robinson Crusoe”.
Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym, w które zaangażowało się wielu uczniów. Jego cel został osiągnięty. Może nie wszyscy ruszą hurmem do biblioteki, może nie wszyscy wypożyczą książkę do przeczytania, ale na pewno wszyscy będą wiedzieli, dlaczego warto po nie sięgać.